Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracowaniu większość osób spędza sporą część swojego życia, licznych przypadkach jest to nawet więcej niż dziesięć dziennie. Dlatego też to, jak się tam czujemy bardzo się odbija na innych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na zdrowie pracownika.
Jeśli trudno już zapanować nad wszystkim, to być może nadszedł już czas żeby pomyśleć o zmianach, czasami takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy jednak co wykonuje się w pracy. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, zaczyna brakować chęci do rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację w wielu przypadkach powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, żeby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek będzie się najczęściej wiązał z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a dotychczasowe umiejętności przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniejsze doświadczenia mogą się bardzo przydać w nowym zawodzie.
Obawę wielu osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, sporo będzie bowiem zależało od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat do uzyskania biegłości, lecz w licznych przypadkach wystarczy parę miesięcy.
Istotną rzeczą będzie także to, kto może służyć pomocą w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad rozmową z doradcą zawodowym, często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.