Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz większej ilości branż, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja jest bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla naszej gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ilość ludzi bez stałej pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Główną przyczyną takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu ludzi, technologiczny rozwój i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu mimo wykorzystywania wielu najróżniejszych urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.