Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno tego typu sytuacja ma miejsce w branżach technologicznych, w nich już od kilku lat ludzie mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, którą może rozruszać wzrost pensji. Poza tym duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna liczba ludzi nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na poziom bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od XIX wieku, a cały czas pomimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują znikanie niektórych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą w swój rozwój i nie bać się zmian.